Hos Lantmännen Cerealia er vores tilbud afhængigt af et velfungerende landbrug med gode høstvilkår. Derfor arbejder vi konstant på at finde måder at reducere vores klimapåvirkning. Vi tror på styrken i et værdikædeperspektiv- da de største emissioner ofte opstår uden for virksomhedens direkte kontrol. Desuden mener vi, at det er gavnligt, når branchen har en fælles referenceramme i forhold til at sætte klimamål, da dette giver et godt fundament for samarbejde. Derfor har vi valgt at få vores klimamål valideret af Science Based Targets-initiativet.

Inden 2030 forpligter Lantmännen Cerealia sig til at reducere drivhusgasemissionerne med:

42%

fra Scope 1 & 2, i forhold til basisåret 2021*.

25%

fra Scope 3, i forhold til basisåret 2021.*

30%

(30,3%) fra FLAG, i forhold til basisåret 2021.* 

Lantmännen Cerealia forpligter sig også til ikke at foretage skovrydning på tværs af sine primære skovrydningsrelaterede råvarer med en måldato den 31. december 2025.

Faktablad Lantmännen Cerealia x SBTi:

Energi og industri: Lantmännen Cerealia forpligter sig til at reducere Scope 1- og 2-drivhusgasemissioner med 42 % inden 2030 i forhold til basisåret 2021.* Lantmännen Cerealia forpligter sig også til at reducere drivhusgasemissioner fra købte varer og tjenester i Scope 3; kapitalgoder, brændstof- og energirelaterede aktiviteter, transport og distribution baglæns i værdikæden, affald genereret i drift og forretningsrejser, med 25 % inden for samme tidsramme.*
 *Målgrænsen omfatter jordrelaterede emissioner og optag fra råprodukter til bioenergi.
 
FLAG: Forest, Land and Agriculture. Lantmännen Cerealia forpligter sig til at reducere Scope 3 FLAG-drivhusgasemissioner med 30,3 % inden 2030 i forhold til basisåret 2021.** Lantmännen Cerealia forpligter sig også til ikke at foretage skovrydning på tværs af sine primære skovrydningsrelaterede råvarer med en måldato den 31. december 2025.
 **Målet omfatter emissioner og optag fra FLAG.